Піца і похвала - найкращі стимули в роботі

Піца надає більш ефективний вплив як стимул, ніж вдячність від начальника або навіть грошова премія. До таких результатів привело дослідження Дена Аріелі, психолога і поведінкової економіки. Про свою роботу він розповів виданню Vice. Психологічний експеримент він провів на ізраїльському заводі з виробництва комп'ютерних чіпів. На початку робочого тижня всім співробітникам, які беруть участь в дослідженні, було відправлено повідомлення, яке обіцяє нагороду за виконання встановленого плану по збірці чіпів.

Групи випробовуваних було чотири: перша отримувала піцу, друга - надбавку в 30 доларів, а третя - подяку від начальства. Четверта група була контрольною - вони працювали в звичайному режимі, без обіцянки нагороди. Уже в перший день експеримент показав, що піца була найкращою мотивацією - продуктивність першої групи зросла на 6,7% щодо контрольної групи.

Подяка від начальства принесла трохи менший результат - 6,6%. Найдивнішим виявився результат тієї групи, яким обіцяли грошову нагороду - і продуктивність збільшилася, але всього на 4,9%. На другий день грошова надбавка не тільки втратила свою ефективність, але і принесла негативний результат - випробувана група знизила свої показники на 13,2%. За весь тиждень результат був не таким низьким, і все таки показав зниження продуктивності на 6,5%. У всіх інших групах продуктивність також впала, але нижче показників контрольної групи не опустилася. Найкращі показники продемонструвала група, якій була обіцяна похвала від начальника. Однак, Ден Аріелі вважає, що піца зробила б більш сильний вплив на працівників, якби її обіцяли доставити відзначилися співробітникам прямо додому. В результаті вчений дійшов висновку, що реакція співробітників фірми не означає, що їм не потрібна гідна оплата. Дослідження показало, що стимулювати до роботи можна не тільки грошима.